Historia rogali świętomarcińskich
Rogale świętomarcińskie to tradycyjny przysmak z Poznania, wypiekany z okazji dnia św. Marcina obchodzonego 11 listopada. Tradycja ich wypieku sięga 1891 roku, kiedy to proboszcz parafii św. Marcina w Poznaniu zaapelował do wiernych, aby wzorem patrona zrobili coś dla biednych. Cukiernik Józef Melzer odpowiedział na ten apel, piekąc pierwsze rogale i rozdając je ubogim. Tradycyjna receptura pozostaje niezmienna od prawie 150 lat.
Składniki
Na ciasto:
- 3,5 szklanki mąki pszennej
- 1 szklanka ciepłego mleka
- 225 g miękkiego masła
- 1 jajko
- 3 łyżki cukru
- 1 łyżka suchych drożdży
- 1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
- szczypta soli
Na nadzienie:
- 500 g białego maku
- 500 g cukru (dałam mniej, bo 400 gramów)
- 300 g okruchów biszkoptowych (dałam 200 g)
- 250 g jajek (dałam mniej, bo 4 małe jajka)
- 85 g prawdziwego masła
- 85 g rodzynek
- 85 g migdałów (dałam 100 g)
- 2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej – do 40 g
- pół łyżeczki naturalnego ekstraktu migdałowego
Wskazówki i ciekawostki
Ciasto francuskie a właściwie pół-francuskie jest dość skomplikowane wymaga dużo pracy oraz cierpliwości więc jeśli te cechy nie odzwierciedlają twojego dzisiejszego nastroju to możesz śmiało zakupić gotowe ciasto.
Rogale świętomarcińskie to nie tylko przysmak, ale również ważny element lokalnej kultury i tradycji. Warto wspomnieć, że:
- W 2008 roku rogale świętomarcińskie zostały wpisane do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych w Unii Europejskiej. Oznacza to, że tylko wyroby wyprodukowane w Poznaniu i okolicach, zgodnie z tradycyjną recepturą, mogą nosić tę nazwę.
- Co roku w Poznaniu odbywa się konkurs na najlepsze rogale świętomarcińskie, w którym biorą udział lokalne cukiernie i piekarnie. Jury ocenia smak, wygląd i zgodność z tradycyjną recepturą.
- Szacuje się, że w okresie święta Marcina (11 listopada) poznaniacy zjadają około 250 ton rogali świętomarcińskich. To pokazuje, jak ważna jest ta tradycja dla mieszkańców miasta.
Przygotowanie ciasta
- Drożdże rozpuścić w ciepłym mleku, dodać jajko i wanilię. Wymieszać.
- W misce wymieszać mąkę, cukier i sól. Dodać 2 łyżki miękkiego masła i rozetrzeć.
- Dodać rozczyn drożdżowy i zagnieść gładkie ciasto.
- Ciasto przykryć i schłodzić w lodówce przez 1 godzinę.
Przygotowanie nadzienia
- Biały mak sparzyć wrzątkiem i odcedzić po 30 minutach. Zmielić dwukrotnie.
- Do maku masło (85 gramów) z cukrem (400 gramów), a następnie dodaj też drobno posiekane: 85 gramów rodzynek,100 gramów migdałów blanszowanych, do 40 g kandyzowanej skórki pomarańczowej podgrzewać na małym ogniu, ciągle mieszając.
- Kolejno dodaj też cały zmielony mak. Mieszając co jakiś czas masę, smaż wszystko przez następne 10 minut. Po tym czasie garnek odstaw do przestudzenia.
- Do przestudzonej masy (może być jeszcze lekko ciepła) dodawaj po garści drobno pokruszonego biszkoptu lub małych, okrągłych biszkoptów (również pokruszone). Wbijaj też po jednym jajku. Po każdym jajku bardzo dokładnie wymieszaj masę.
Formowanie i pieczenie rogali
- Schłodzone ciasto rozwałkować na prostokąt i podzielić na trójkąty.
- Na każdym trójkącie rozsmarować nadzienie i zwinąć w rogalik.
- Ułożyć rogale na blasze i zostawić do wyrośnięcia.
- Piec w temperaturze 180°C przez około 20-25 minut, aż się zezłocą.
- Upieczone rogale polukrować i posypać posiekanymi orzechami.
Rogale świętomarcińskie powinny być wypiekane zgodnie z tradycyjną recepturą i mieć wagę między 150 a 250 g. Ich charakterystyczny smak zawdzięczają nadzieniu z białego maku i bakalii.